Важливо! Всю інформацію викладено виключно в просвітницьких цілях. Інформація не закликає до вирощування чи вживання.

 

Пилок квітів і трав часто викликає симптоми сезонної алергії, такі як чхання, почервоніння та свербіння очей. Що стосується канабісу, існує безліч досліджень, які вказують на те, що завдяки своїм протизапальним властивостям він допомагає зменшити симптоми як алергії, так і респіраторних захворювань. Але інформації про те, як і чому марихуана може спричинити алергію, набагато менше.

Люди, які працюють в умовах підвищеної ймовірності контакту з алергенами, наприклад, триммери, часто повідомляють про свербіння очей і появу нежитю, коли мають справу безпосередньо зі свіжим рослинним матеріалом. Хоча ці симптоми вказують на алергію, не можна однозначно стверджувати, що вони були викликані певними сполуками в канабісі, і що їх вплив є причиною такої реакції організму.

«Не можу сказати, що я коли-небудь стикався зі штамом, який викликав у мене чхання. Хоча, коли я занурив обличчя у великий мішок із Diesel, у носі однозначно почало лоскотати», − говорить експерт з канабісу та комік Нгайо Білум з Netflix's Cooking on High.

Питання таке ж складне, як і сам канабіс. Існують десятки різних сортів та тисячі штамів. У кожній шишці є десятки ароматичних молекул, терпенів, канабіноїди (ТГК, КБД) та інші молекули, від яких також залежить ефект, який ми отримуємо. Кожен штам має унікальний хімічний «відбиток» сполук, на який імунна система окремої людини реагує по-різному.

Потенційні алергени: пилок канабісу та терпени

Канабіс − дводомна рослина, тобто існують як чоловічі, так і жіночі особини. Чоловічі рослини канабісу виробляють пилок, який є частою причиною сезонної алергії, тому цілком логічно, що він може викликати алергічні реакції у деяких людей. Але якщо Ви не селекціонер, то навряд чи зіткнетеся з великою кількістю пилку канабісу в природі.

Якщо говорити про те, що може викликати алергію при різних видах контакту (вдихання, куріння, ковтання, дотик) з жіночими рослинами і квітами марихуани, все набагато складніше.

«Як і будь-яка природна речовина, канабіс або її складові, безумовно, можуть спричинити алергічні симптоми у чутливих людей. Вони можуть бути легкими (чхання) або серйознішими (шкірні або навіть респіраторні реакції)», – каже Уве Блешинг, співзасновник та головний науковий співробітник Cannakeys та автор книги про позитивний вплив ТГК та КБД на організм людини «Your Cannabis CBD: THC Ratio» .

«Так, звичайно, у людей може бути алергія на канабіс, але питання в тому, чи це дійсно алергія безпосередньо на марихуану; або це реакція, що імітує алергічні симптоми; чи алергічна реакція на забруднюючі речовини, які могли потрапити у рослину?»

Індивідуальна реакція на пестициди, добрива, цвіль?

Далі Блешинг пояснює, що першопричиною алергічних реакцій, таких як висипання на шкірі, які приписують впливу канабісу, може банально стати  харчування людини. Вони також можуть бути викликані пестицидом, синтетичним добривом або іншими речовинами, які потрапили на/в рослину.

«..кожен раз, коли я торкалася Dutch Treat, мої руки покривалися пухирями»

Сара Пайян, фахівець із громадської освіти з диспенсарію The Apothecarium

Якби можна було точно вирахувати, що причиною алергії є безпосередньо канабіс, наступним кроком було б з'ясування того, який саме елемент або навіть ряд елементів (з більш ніж 800 натуральних компонентів рослини) можуть викликати таку реакцію.

«Зрештою, все зводиться до індивідуальної чутливості людини до якогось одної або комбінації сполук, з якими вона контактувала, так званим тригерам, що запускають алергічну реакцію», – говорить Блешинг. «Я не думаю, що зараз хтось може сказати, які компоненти з найбільшою ймовірністю можуть викликати такі реакції. Терпени, безумовно, є головними претендентами, але це також можуть бути ризоми та канабіноїди».

  • Щодо терпенів, головний «підозрюваний» − ліналоол, оскільки він потенційно є найпоширенішим контактним алергеном у канабісі.
  • Коли справа доходить до пестицидів, які можуть викликати алергію, масло дерева Ним, що використовується у вирощуванні для запобігання появі шкідників, також може бути тригером.
  • Дослідження показують, що алергічна реакція на марихуану також може бути пов'язана з білками-переносниками ліпідів, які можна виявити як у канабісі, так і у фруктах, овочах, горіхах, пилку та латексі.
  • І, звичайно ж, дим в цілому або марихуана з пліснявою також можуть викликати побічні алергічні реакції.

Більш ретельний розгляд терпенів

Я вперше вирощував канабіс у період великого затишшя, який настав у 2020 році, і виявив, що коли я торкався трави, у мене з'являвся шкірний висип. До речі, така сама історія була і з ароматними негібридними томатами, які я вирощував у саду на задньому дворі. Багато людей, що працюють в індустрії канабісу, стикаються з подібними випадками. Саме тому поточні дослідження, в яких вивчається алергія на цю рослину, сфокусовані на людях, які зазнають сильного впливу рослинного матеріалу протягом тривалого часу, наприклад, триммери.

«З мого досвіду алергічна реакція на канабіс залежить від індивідуальної непереносимості, а не від окремих сортів», − говорить Сара Пайан, фахівець із суспільної освіти з Apothecarium. «Наприклад, до появи у нас фасованого канабісу, ми брали його з наших запасів і самі розкладали його у контейнери. Щоразу, коли я торкалася Dutch Treat, на моїх руках з'являвся висип».

Один із редакторів інтернет-журналу Leafly починав чхати щоразу, коли робив триммінг супер-ароматного сорту Squirt урожаю 2020 року.

Доктор Лорі Воллен із Naturally Healing MD стверджує, що хоча алергія на канабіс згадувалася в науковій літературі, жоден із її пацієнтів (а це понад 13000 осіб) насправді не стикався з нею.

Відсутність алергічних проб на терпени

За її словами, алергію на канабіс також важко визначити за допомогою традиційних шкірних тестів, тому що їх потрібно проводити з використанням вихідного матеріалу. Терпени канабісу, а особливо унікальні та делікатні монотерпени, можна виявити переважно у свіжих рослинах. Проте  дослідження вказують на те, що насправді такі проби неможливо стандартизувати, здебільшого через непередбачувані зміни у складі сировини та можливість її забруднення іншими алергенами.

Наприклад, монотерпени починають випаровуватися вже при кімнатній температурі, що викликає цей яскравий, різкий аромат, який можна відчути на плантації.

«Терпени – найбільш летка речовина в рослині, тому, якщо Ви проводите тест, Вам доведеться докласти всіх зусиль, щоб переконатися, що вони все ще перебувають у сировині, в той час як вони просто випаровуються з неї», – каже вона. «Тому алергію на канабіс намагаються пов'язати із ТГК та КБД».

Інші алергії на рослини, що викликають перехресну реактивність

Хоча вживати канабіс почали ще з давніх часів, перший опис алергії на марихуану з'явився лише у 1971 році. Він стосувався 29-річної домогосподарки, яка страждала на алергічну реакцію після викурювання «цигарки з марихуаною». Тоді потенційним винуватцем вважався ТГК, але сьогодні дослідження пов'язують перехресні реакції з іншими речовинами, які викликають алергію.

 «Якщо у Вас алергія на канабіс, то у Вас також може бути перехресна алергія на іншу рослину. Це наводить мене на думку, що реакцію викликають терпени, а не фітоканабіноїди, адже їх немає в інших рослинах», − говорить Воллен.

Блешинг припускає, що основною причиною виникнення алергії на канабіс найімовірніше є індивідуальна чутливість людини, а не конкретні сорти чи штами. Він говорить, що зазвичай алергією на канабіс страждають люди, які вже мають негативні реакції на інші види рослин.

«Люди, чиї носи «ворогують» із рослинами, кажуть: «О, так, я чхаю, коли я поруч із ними», − говорить він. «Я вважаю, що щось не те з їх шкалою чутливості... імунна система деяких людей настільки гіперактивна, що реагує на рослини. Тому я думаю, що винуватцем алергічних реакцій є індивідуальна непереносимість пацієнта, а не сама природа».

 

Стаття за матеріалами ресурсу https://www.leafly.com/